Exersăm, ne antrenam, ne dezvoltăm 1. Copiați pe caiete și completați spațiile libere astfel incat să obțineți afirmații adevărate. a) Dacă 5 penare şi 4 stilouri costă 110 lei, atunci 10 penare şi 8 stilouri costă b) Dacă 2 creioane şi 3 rigle costă 7 lei, iar 3 cre- ioane şi 4 rigle costá 10 lei, atunci 5 creioane și 7 rigle costă... c) Dacă 2 creioane şi 3 rigle costă 7 lei, iar 3 cre- ioane şi 4 rigle costă 10 lei, atunci un creion și o riglă costă .... d) Dacă 2a + b = 15, atunci 4a + 2b = e) Dacá 5a + 3b = 24, iar 7a+ 9b = 120, atunci 12a + 12b = ..., iar a + b = ....
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!