Răspuns :
9 kg pere ....... 45 lei
7 kg pere ....... x lei
________________
x = 45 : 9 × 7 = 5 × 7 = 35 lei ( 7 kg pere )
La mulți ani!
Răspuns: 35 lei
Explicație pas cu pas:
Plan de rezolvare
1) Cât costă 1 kg de pere?
45 : 9 = 5 lei costă 1 kg de pere
2) Cât costă 7 kg de pere de același fel?
7 × 5 = 35 lei costă 7 kg de pere
- Rezolvarea problemei printr-un exercițiu:
( 45 : 9) × 7 = 5 × 7 = 35 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!