Răspuns :
Răspuns:
1 kg de spanac = 6 lei
1 kg de morcovi = 4 lei
Explicație pas cu pas:
Notații:
m = prețul unui kg de morcovi
s = prețul unui kg de spanac
8 m + 2 s = 44 (1)
4 m + 5 s = 46 (2)
Înmulțim ecuația (2) cu 2 și obținem
8 m + 10 s = 92 (3)
Scădem (3) - (1):
8 m + 10 s - 8 m - 2 s = 92 - 44
8 s = 48
s = 6
În ecuația (2) înlocuim pe s cu 6 și calculăm pe m:
4 m + 5×6 = 46
4 m = 46 - 30
4 m = 16
m = 4
Răspuns:
8kg morcov..........2 kg spanac............44 lei
4kg morcov.........5 kg spanac..............46 lei
Multiplicam rândul 1 cu 1 și rândul doi cu 2, sa egalam cantitatea de morcov.
(E doar coincidenta numărul cu care am multiplicat și numărul rândului. Poți multiplica cu orice număr, sa coincidă una dintre cantități. Dintre 8 și 4-pentru morcov, puteai 8 cu 2 și 4 cu 4, același lucru. Sau 5 și 2 puteai alege-pentru spanac...care ți se pare că îți face calculul mai simplu)
8 morcov.....2 spanac ....44
8 morcov.....10 spanac 92
8 spanac (10-2) costa 48 (92-44)
1 kg spanac = 48:8= 6 lei
4 morcov + 6X5 spanac (30lei) =46 lei
4 morcov = 46-30=16lei
1 kg morcovi = 16:4= 4 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!