👤

74. La o fermă, pentru a hrăni 40 de animale se folosesc 120 kg de furaje pe zi. Cate animale se pot hrăni din 270 kg de furaje?

75. Ştiind că pentru 7 kg de struguri se plătesc 11,2 lei, aflați câte kilograme de struguri se pot cumpăra 25.6 lei.

76. Știind că două robinete pot umble un bazin în 14 ore, aflați în cât timp pot umble același bazin șapte robinete cu același debit.

77. O echipă formată din 8 muncitori poate termina o lucrare în 5 ore. În câte ore poate termina aceeași lucrare o echipă de 10 muncitori?

DAU 70 DE PUNCTE. VĂ ROG AJUTAȚI-MĂ ​


Răspuns :

Răspuns:

74.

40 animale..........120 kg

x animale.............270kg

x=(40×270)/120=90 animale

75.

7kg.......11,2 lei

x kg........25,6 lei

x=(7×25,6)/11,2 = 16 kg

76.

2 robinete.......... 14 ore

7 robinete........... x ore

Folosim mărimile invers proporționale

2×14=7x

28=7x

x=4 ore

77.

8 muncitori....... 5 ore

10 muncitori...... x ore

Folosim mărimile invers proporționale

8×5=10x

40=10x

x= 4 ore

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Vezi imaginea MAMA80
Vezi imaginea MAMA80
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!


Go Studies: Alte intrebari