Răspuns:
Te gândești că dacă 3 kg de mere costă 5.25 lei,
x kg vor costa 14 lei
Exercițiul va arata ceva de genul:
3kg.........5.25lei
Xkg..........14lei
Acum rezolvi: si o să arate așa: 3 5.25
_ = ____
x 14
Acum scoți x înmulțind mezii cu extremii și o să arate așa
x= 3×14
____ și scoți x=42 / 5.25= 8 kg
5.25