Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
5 kg --- 15 ron
1 kg = 15:5 = 3 ron/kg
7 kg = 7 x 3 = 21 ron
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
5kg mere.............15lei
1kg mere..............x lei
x=15:5
x=3 lei
1 kg mere.............3 lei
7kg mere..............x lei
x=7 x 3 = 21 lei
sau
5 kg mere.........15 lei
7 kg mere...........x lei
x =(7 x 15):5
x=105:5
x = 21 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!