👤


6. Pentru fabricarea unei paini un patron cheltuieşte 2 500 lei pentru materia prima, 1 000 lei
constată că vinde zilnic câte 100 páini, iar dacă o vinde cu 4 500 lei, vinde zilnic câte 300 paini. Dacă
pentru plata angajaţilor şi 500 lei pentru alte cheltuieli. Dacă vinde pâinea cu 5 000 lei bucata
ai fi tu patronul cum ai proceda pentru a avea un câştig mai mare?


Răspuns :

Răspuns:

2 500+1000+100+4 500+300+500+5 000=

3 500+4 600+800+5 000=

8 100+5 800=13 900

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!


Go Studies: Alte intrebari