Răspuns :
Răspuns:
un trandafir costa 300:20=15 lei
12 trandafiri costa 15 × 12 = 180 de lei
coroana?
Răspuns:
300lei:20=15lei firul de trandafir
12×15lei=180lei este pretul pentru cei 12 trandafiri
R:180 lei
coroana
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!