👤

va rog ajutați-mă o sa primiți puncte exercițiul (4​

Va Rog Ajutațimă O Sa Primiți Puncte Exercițiul 4 class=

Răspuns :

Trebuie ca pretul total sa se imparta exact la numarul de caiete, si alegi tu un pret per caiet.
La a 2-a linie, 24 de caiete, sa zicem 3 lei pe caiet atunci pretul total este de 3 * 24 = 72 lei
A 3-a linie, pretul total trebuie sa fie 436 lei, atunci trebuie sa se imparta exact la un numar, spre exemplu 4
436 / 4 = 109 caiete

Linia 4, aici avem 50 de caiete, sa zicem 5 lei fiecare atunci pretul total este de 5 * 50 = 250
Si ultima, toate costa 56 de lei, 56 se imparte la 7 si la 8, atunci sa zicem ca avem 8 caiete. (fiecare costa 7 lei)

Răspuns:

un caiet costa 4 lei

Nr caiete. prețul

32. 128

24. 96

109. 436

50. 200

14. 56