👤

2 kg zahăr........ 30 kg făină ....... 66 lei
4 kg zahar........30 kg faina.........72 lei
1 kg de faina=? 1 kg de zahar=?​


Răspuns :

Explicație pas cu pas:

diferenta e de 2 kg de zahar deci 2kg zahar =6 lei deci 1 kg e 3 lei zahar

inlocuind, 6+30x=66

30x=66-6=60 => x=60/30= 2 lei kg faina