👤

va rog frumos ajutatima urgent dau coroana și stele va rog frumos​

Va Rog Frumos Ajutatima Urgent Dau Coroana Și Stele Va Rog Frumos class=

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

1 kg de portocale costă [tex]12\frac{1}{2}=\frac{12*2+1}{2} =\frac{25}{2}[/tex] (introducem întregii în fracție), deci [tex]4\frac{3}{5} =\frac{4*5+3}{5} =\frac{23}{2}[/tex] kg de portocale costă[tex]\frac{23}{2} *\frac{25}{2} =\frac{575}{4}=143\frac{3}{4}[/tex]  scoatem întregii din fracție (împărțim număratorul la numitor și câtul este " întregul", apoi din numărător scădem câtul înmulțit cu numitorul - 575:4=147, 575-147*4=575-572=3)

1 kg de mere costă [tex]\frac{19}{6} lei[/tex]

[tex]8\frac{1}{4} =\frac{33}{4}[/tex] kg mere costă [tex]\frac{19}{6} *\frac{33}{4} =\frac{627}{24} =26\frac{1}{24}[/tex]

deci tata a plătit mai mult pe portocale decât pe mere cu [tex]\frac{575}{4} -\frac{625}{24} = \frac{3450-625}{24} =\frac{2825}{24}=117\frac{17}{24}[/tex]  lei (amplificăm prima fracție și facem diferență)