👤

Cinci kilograme de prune costă 15 lei. Cât costă 8 kg de prune?​

Răspuns :

Schema problemei:

1 kg-? lei

5 kg-15 lei

8 kg-? lei

Rezolvare:

1) 15 : 5 = 3 (lei)-costă un kg de prune;

2) 3 × 8 = 24 (lei)-costă 8 kg de prune;

Răspuns: 8 kg de prune costă 24 de lei.