Răspuns :
Te salut, Melisa!
Răspuns: 20 lei
Explicație pas cu pas:
- Metoda grafică
l-------l → prețul unei prăjituri
_____________________________________________________
l-------l-------l-------l → lei costă 3 prăjituri
l-------l-------l-------l-------l-------l → lei costă 5 prăjituri
l___10 ___l lei → diferența de preț dintre 5 prăjituri și 3 prăjituri
10 → reprezintă dublul prețului unei prăjituri
- Aflăm cât costă o prăjitură:
10 : 2 = 5 lei costă o prăjitură
- Aflăm cât va cheltui pentru 4 prăjituri:
4 × 5 lei = 20 lei costă 4 prăjituri
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!