👤

1:O carte și un caiet costă împreună 21 de lei . Cartea costă cu 13 lei mai mult decât caietul . Cât costă fiecare obiect ? rezolvă problema prin modul 1 Micșorând prețul cărții 2: într-un coș sun 16fructe mere și pere . Se știe cazan cu patru mai puține pere decât mere Câte mere sunt dar pere rezolvă ? problema prin modul doi mărind numerele perelor.

vă rog cât mai repede :"()



1O Carte Și Un Caiet Costă Împreună 21 De Lei Cartea Costă Cu 13 Lei Mai Mult Decât Caietul Cât Costă Fiecare Obiect Rezolvă Problema Prin Modul 1 Micșorând Pre class=

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

1. 21-13= 8 lei

o carte si un caiet costa 8 lei ⇒ o carte=4 lei

un caiet=4 lei +13=17 lei

2. 16+4=20 fructe

mere si pere = 20 ⇒mere= 10+4=14

pere=10