👤

6 kg de zahăr costă 18 lei iar 4 kg de orez 28 lei.
câți lei vor costa 3 kg de zahăr și 2 kg orez?​


Răspuns :

6:2=3

Respectiv 18:2=9 lei

4:2=2

Respectiv 28:2=14

Si daca trebuie si totalul

14+9=23