5. Tata a cumpărat trei pachete de unt şi două cutii cu smântână pentru care a plătit 31 lei. Bunicul a cumpărat 9 pachete de unt şi 5 cutii cu smântână de acelaşi fel, pentru care a plătit 88 lei. Cât costă un pachet de unt?
Repede dau coroană doar la metoda grafică!
