Răspuns:
Deci avem
8 cărți + 5 caiete =18.5 lei
5 cărți + 5 caiete =12.5 lei
____________________(scădem relațiile)
3 cărți + 0 caiete =6 lei
=>1 carte =6 lei:3=2 lei
8 cărți vor costa 2x8=16 lei
16 lei + 5 caiete=18.5 lei
=>5 caiete=18.5 lei - 16 lei
=>5 caiete=2.5 lei
=>1 caiet va costa 2.5:5=0.5 lei adică 50 de bani
Sper ca te am ajutat. Ți am scris și pe foaie.