👤

l O pâine și încă o jumătate de pâine costă gi 3 lei. Cât costă o pâine?​

Răspuns :

Daca împărțim prima pâine în două bucăți și adăugăm și cealaltă jumătate vom obține trei bucăți. Astfel:

3:3=1( o bucată)

o pâine are două bucăți:

1•2=2 lei