Răspuns :
Răspuns:
4kg cireșe+6kg mere=58 lei
Explicație pas cu pas:
4kg cireșe + 4kg mere = 48. rezultă că 2 kg mere = 10 lei. 58-48= 10. 1 kg mere= 5 lei...1 kg cireșe .....58-6×5= 28. 28:4=7 deci 1 kg cireșe=7lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!