👤

mama a cunpărat 15 kg de mere cu 5, 3 lei 1 Kg. si 12 kg de portocale eat a costat mama dåcå un kg de portocale costa cu 2,45 lei mai scump de cit kg de mere .​

Răspuns :

Răspuns:

Rezolvare:

1. 5,3×15=79,5 lei - 15 kg mere

2. 5,3+2,45=7,75 lei - 1 kg portocale

3. 7,75×12=93 lei - 12 kg portocale

Răspuns: 93 lei - 12 kg portocale

Sper că te-am ajutat

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!


Go Studies: Alte intrebari