Răspuns:
300 kg roșii..........110 kg ardei......1860 lei /×2
600 kg ......200 kg ardei.....3600 lei
600 kg roșii.......220 kg ardei.....3720 lei
600 kg roșii....... 200 kg ardei......3600 lei
.........#...... .........20 kg ardei...........120 lei
120÷20=6 lei ( un kg ardei)
1860-(110×6):300=(1860-660)÷300=1200÷300=4 lei costă un kg roșii
350×4=1400lei a încasat pentru 350 kg roșii
170×6=1020 lei a incasat pentru 170 kg ardei
1400+1020=2420 lei a incasat a treia săptămâna