. © Compune o problemă după imagine, astfel încât să se rezolve prin două operatii Scrie rezolvarea.

Răspuns:
4 lei
16 lei
Explicație pas cu pas:
Un tub de pictură(tempera)costă 12 lei,aflați cât costă periuța știind că este de 3 ori mai puțin decât tempera și câți lei fac în total cele două produse?
12lei:3=4 lei(costă periuța de dinți)
12 lei+4 lei=16 lei(total)
Răspuns:
Intr-un magazin o pasta de dinti costa 12 lei. O periuta de dinti costabde 3 ori mai putin decat pasta de dinti. Cat costa fiecare obiect?
I mod= 12:3= 4 lei o pasta de dinti
II mod= prin metoda figurativa
Explicatie: Sper sa fie corect,coroana?