👤

. © Compune o problemă după imagine, astfel încât să se rezolve prin două operatii Scrie rezolvarea. ​

Compune O Problemă După Imagine Astfel Încât Să Se Rezolve Prin Două Operatii Scrie Rezolvarea class=

Răspuns :

Răspuns:

4 lei

16 lei

Explicație pas cu pas:

Un tub de pictură(tempera)costă 12 lei,aflați cât costă periuța știind că este de 3 ori mai puțin decât tempera și câți lei fac în total cele două produse?

12lei:3=4 lei(costă periuța de dinți)

12 lei+4 lei=16 lei(total)

Răspuns:

Intr-un magazin o pasta de dinti costa 12 lei. O periuta de dinti costabde 3 ori mai putin decat pasta de dinti. Cat costa fiecare obiect?

I mod= 12:3= 4 lei o pasta de dinti

II mod= prin metoda figurativa

Explicatie: Sper sa fie corect,coroana?