Răspuns :
Răspuns:
3 kg cartofi......... 4 kg morcovi.........64 lei | •2
2 kg cartofi......... 5 kg morcovi........66 lei | • 3
Explicație pas cu pas:
primul rând îl înmulțim cu 2 iar al doilea rând cu 3 și obținem:
6 kg cartofi........ 8 kg morcovi........128 lei
6 kg cartofi....... 15 kg morcovi......198 lei
________________________________
/ ....... 7 kg morcovi....... 70 lei
1 kg morcovi = 70 : 7 = 10 lei
acuma înlocuim în al doilea rând din datele problemei
3 kg cartofi........ 4 × 10 lei .......... 64 lei
3kg cartofi = 64 - 40 = 24 lei
1 kg cartofi = 24 : 3 = 8 lei
R : 8 lei un kg cartofi
10 lei un kg morcovi
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!