👤

dar coroana!
ajutorrrrrrrrrrdrdddddrrrrrrr rapiiiiiiiiiiiiiiiid​


Dar Coroanaajutorrrrrrrrrrdrdddddrrrrrrr Rapiiiiiiiiiiiiiiiid class=

Răspuns :

Răspuns:

2 kg de mere.....5 kg de pere.....26 lei/×3

6 kg de mere.....7 kg de pere.....46 lei

-------------------------------------------------------

6 kg de mere.....15 kg de pere.....78 lei

6 kg de mere.....7 kg de pere.....46 lei

Explicație pas cu pas:

1) Diferența kg de pere

15-7=8

2) Diferența sumelor de bani

78-46=32

3) Cât costă un kg de pere?

32:8=4 lei

4) Cât costă 7 kg de pere?

4×7=28 lei

5) Cât costă 6 kg de mere?

46-28=18 lei

6) Cât costă un kg de mere?

18:6=3 lei

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!


Go Studies: Alte intrebari