Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
4 kg banane....................3 kg portocale......................40 lei
3 kg banane....................4 kg portocale.......................37 lei
aduni cele doua linii
7 kg banane......................7 kg portocale.......................77 kei
1 kg banane ......................1 kg portocale.......................77 : 7 = 11 lei
in cazul asta si cu datele pe care le aveai nu era nevoie sa afli separat cat costa 1 kg de banane si 1 kg de portocale.
___________________
Tu ai gresit la calculul tau la etapa urmatoare:
8KG Banane......6KG Portocale.........80 Lei
3KG Banane......4KG Portocale..........37 Lei
(8-3) = 5KG Banane............(80-37) = 43 Lei aici nu este corect sa faci asta pentru ca nu ai acelasi numar la portocale pe ambele linii
Poti si verifica. Tu ai gasit 1 kg banane = 8 lei si 1 kg portocale = 4 lei
3 kg banane = 3 x 8 = 24 lei
4 kg portocale = 4 x 4 = 16 lei
in total 24 + 16 = 40 lei, iar in problema este 37 lei, deci rezultatul tau nu verifica datele problemei.
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!