👤

o familie cumpără 10 cornete de înghețată, plătind 30 lei. Ancuța, fica cea mică, mai cumpără încă 3 înghețate pentru prietenele ei. Câți lei va plăti pentru ele? întrebări dau coroana repede​

Răspuns :

Răspuns:

10+30+3=43

Sper că te-am ajutat!

Răspuns:

9 lei

Explicație pas cu pas:

Reducerea la unitate:

Dacă 10 cornete costă 30 lei

atunci 1 cornet costă     x lei

x = 30:10 = 3 lei

Ancuța mai cumpără 3 cornete.

Asta înseamnă 3 × 3 lei = 9 lei

Întrebări:

Cât costă un cornet?  - costă 3 lei

Cît costă 3 cornete? - 9 lei.