Răspuns :
Explicație pas cu pas:
Lorena cumpărat 6 kg de căpșuni și 3 kg de cireșe și a plătit 82,50 lei Alex a cumpărat 2 kg de căpșuni și 1 kg de cireșe de aceeași calitate Cât a plătit Alex.
Lorena ... 82,50 lei (6 kg căpșuni și 3 cireși kg)
Alex ... ? lei (2 kg căpșuni și 1 kg)
Rezolvare:
1. 6 kg + 3 kg = 9 kg - fructe a cumpărat Lorena in total.
2. 2 kg + 1 kg = 3 kg - fructe a cumpărat Alex in total.
3. 9 kg ÷ 3 kg = 3 (ori) - mai multe fructe a cumpărat Lorena decât Alex.
4. 82,50 lei ÷ 3= 27,5 lei - a achitat Alex pentru fructe.
Răspuns: Alex a plătit 27,5 lei pentru fructe.
Proba: 82,50 lei ÷ ( 6 kg + 3 kg ) ÷ (2 kg + 1 kg) = 27,5 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!