👤

Livia a cumpărat dintr-un supermarket 5kg de mere și 4kg de pere plătind la casa 31 de lei.Teo a cumpărat în același timp 10 kg de mere și 7kg de pere plătind 58 de lei.
Cât a fost prețul merelor și prețul perelor?


Răspuns :

Răspuns:

5kg mere.....4 kg pere.....31 ×2

10 kg mere.....7 kg pere......58

_________________________

10 kg mere.....8kg pere.....62

10 kg mere.....7 kg pere.....58

0.........................1 kg pere....4 lei

4 lei un kg pere

4×4=16 lei pere

31-16=15

15:5=3 lei un kg mere

proba

10×3=30

4×7=28

30+28=58

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!


Go Studies: Alte intrebari