Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
1 album = 1 carte + 25 lei
8 albume = 8 carti + 25 lei x 8 = 8 carti + 200 lei
6 carti + 8 albume = 6 carti + 8 carti + 200 lei = 14 carti + 200 lei
14 carti + 200 lei = 564 lei
14 carti = 564 lei - 200 lei = 364 lei
1 carte = 364 lei : 14 = 26 lei
1 album = 26 lei + 25 lei = 51 lei
Explicație pas cu pas:
/..../..../..../..../.../.../ cărți
/..../.../..../..../..../..../..../..../. albume
1 album costa cu 25 mai mult decât o carte
8×25=200
egalam părțile..564-200=364
364:14=26. fiecare parte
avem:. 6 cărți ×26=156lei
8albume (26+25)×8=408 lei
răspuns:o carte =26 lei
un album =51 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!