👤

Nea Matei este apicultor. El recoltează mierea și o pune în 87 de borcane a câte 5 kg fiecare. Dacă 1 kg de miere costă 34 lei, câți lei va primi pentru un borcan? Dar pentru întreaga cantitate?​

Răspuns :

Răspuns:

87×5=435 kg ( cantitatea totala de miere)

1 kg = 34 lei, atunci un borcan de 5 kg este egal cu 5×34=170 lei ( va primi pentru un borcan)

435(întreaga cantitate) × 34( lei un kg)=14.790 lei

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!


Go Studies: Alte intrebari