Răspuns :
2 kg rosii => 9 lei
3 kg cartofi = 4.5 lei
4 kg mere = 10 lei
9+4.5+10=23.5 lei
50-23.5=26.5 lei rest
Răspuns:
2×4,5=9lei (prețul a 2 kg de roșii)
3×1,5=4,5lei (prețul a 3 kg de cartofi)
4×2,5=10lei (prețul a 4 kg de cartofi)
9+4,5+10=23,5lei(prețul total)
50-23,5=26,5 lei (restul primit)
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!