👤

În tabelul de mai jos sunt prezentate prețurile cu care se vând merele şi perele într-un magazin. O persoană cumpără un număr întreg de kilograme de mere și un număr întreg de kilograme de pere.
Conform prețurilor din tabel, persoana poate plăti pe fructele cumpărate:
a) 22 lei
b) 18 lei
c)13 lei
d) 11 lei​


În Tabelul De Mai Jos Sunt Prezentate Prețurile Cu Care Se Vând Merele Şi Perele Întrun Magazin O Persoană Cumpără Un Număr Întreg De Kilograme De Mere Și Un Nu class=

Răspuns :

Răspuns:

A) 22

Explicație:

5x3=15 lei pe mere

7 lei pe o para

7+5=22 singurul raspuns care e posibil in situatia de fata.