👤

Elevii clasei a IV-a au colectat hârtie timp de 4 luni astfel:în ianuarie 50 de kilograme,în februarie 75 de kilograme,în martie aceeași cantitate de hârtie ca și în luna ianuarie,iar în aprilie 100 de kilograme.
•Ce sumă au încasat din vânzarea hârtiei,știind că pentru 5 kilograme au primit 3 lei?
-am nevoie urgent vă rog,dau coroana. :)​


Răspuns :

Răspuns:

825 de lei

50+75+100+50=275×3=825

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!


Go Studies: Alte intrebari