Răspuns :
Răspuns:
32 lei
Explicație pas cu pas:
x = 1 kg carne
y = 1 ou
z = 1 kg ceapă
6kg de carne, 40 de oua și 3kg de ceapă costă 154 lei
6x + 40y + 3z = 154 (1)
3kg carne, 20 de ouă și 3kg ceapă costă 80 lei
3x + 20y + 3z = 80 (2)
scădem relația (2) din relația (1):
=> 3x + 20y = 74 (3)
1kg de carne este mai scumpi cu 8 lei decât 10 ouă
x = 10y + 8 (4)
înlocuim relația (4) în relația (3):
3(10y + 8) + 20y = 74
30y + 24 + 20y = 74
50y = 50
y = 1
x = 10×1 + 8 => x = 18
3×18 + 20×1 + 3z = 80
3z = 6 => z = 2
1kg de carne, 10oua și 2kg de ceapă:
x + 10y +2z = 18 + 10×1 + 2×2 = 18 + 10 + 4 = 32
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!