Răspuns :
68:17=4 lei costă un kilogram de mere
4x123=492 de l-ai costă 123 de kile
Sper că te-am ajutat
4x123=492 de l-ai costă 123 de kile
Sper că te-am ajutat
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
17 kg ………68 lei
123kg …….. x lei
x = ( 123 x 68 ) : 17
x = 8364 : 17
x = 492 lei
=> 492 lei -123 kg mere
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!