👤

Daca 17 kilograme de mere costa 68lei,calculați cât costă 123kg de mere​

Răspuns :

68:17=4 lei costă un kilogram de mere
4x123=492 de l-ai costă 123 de kile
Sper că te-am ajutat

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

17 kg ………68 lei

123kg …….. x lei

x = ( 123 x 68 ) : 17

x = 8364 : 17

x = 492 lei

=> 492 lei -123 kg mere