Mama a cumpărat din piață portocale si rosii,in total 5 kg.Daca ar fi cumparat de doua ori mai multe portocale si de trei ori mai multe rosii,ar fi avut in total 13 kg .Cate kilograme de portocale si cate kilograme de rosii a cumparat mama ?

Răspuns:
un kg de portocale costa 2lei si un kg de rosii costa 3lei
Explicație pas cu pas: