Maria şi Petru intenţionează să prepare un chec cu mere. Pentru aceasta, ei au nevoie de x grame de făină, y grame de zahăr, p ouă, m kg de mere, z ml delapte. Preţul unui kg de făină este px lei, al unui kg de zahăr py lei; kilogramulde mere costă pm lei, litrul de lapte costă pz lei, ouăle costă pp lei/bucata. Scrieţiun program care calculează şi afişează pe ecran preţul checului.
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Informatică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!