Răspuns:
3 kg pere................4 kg mere......................41 lei I×2
2 kg pere...............5 kg mere........................48lei I×3
__________________________________________
6 kg pere...............15 kg mere........................144lei
6 kg pere................8 kg mere......................82lei
_______________________________________
/ 7m=62=>m=62:7=>m=8,85 lei costa un kg de mere
3p+4×8,85=41
3p=41-35,4
p=5,6:3
p=1,86 lei costa un kg de pere
costurile sunt cu aproximatie
ceva este gresit in enunt