👤

3 kg de pere și 4 kg de mere costă 41 RON iar 2 kg de pere și 5 kg de mere costă 48 RON Cât costă 1 kg de pere și cât costă 1 kg de mere?
Plss​


3 Kg De Pere Și 4 Kg De Mere Costă 41 RON Iar 2 Kg De Pere Și 5 Kg De Mere Costă 48 RON Cât Costă 1 Kg De Pere Și Cât Costă 1 Kg De MerePlss class=

Răspuns :

Răspuns:

3 kg pere................4 kg mere......................41 lei   I×2

2 kg pere...............5 kg mere........................48lei I×3

__________________________________________

6 kg pere...............15 kg mere........................144lei

6 kg pere................8 kg mere......................82lei

_______________________________________

 /                               7m=62=>m=62:7=>m=8,85 lei costa un kg de mere

3p+4×8,85=41

3p=41-35,4

p=5,6:3

p=1,86 lei costa un kg de pere

costurile sunt cu aproximatie

ceva este gresit in enunt

Explicație pas cu pas:

notăm cu x prețul unui kg de pere și cu y prețul unui kg de mere

3 kg de pere și 4 kg de mere costă 41 RON

3x + 4y = 41

2 kg de pere și 5 kg de mere costă 48 RON

2x + 5y = 48

[tex]3x + 4y = 41 \\ 2x + 5y = 48[/tex]

[tex] - 6x - 8y = 82 \\ 6x + 15y = 144[/tex]

[tex]7y = 62 = > y = \frac{62}{7} [/tex]

[tex]3x + \frac{4 \times 62}{7} = 41 \\ x = \frac{13}{7} [/tex]

1 kg de pere costă: 13/7 lei

1 kg de mere costă: 62/7 lei