👤

6 Știind că 1 kg de macrou costă 7 lei şi 1 kg de păstrăv costă 25 lei, câți lei costă 3 kg de macrou şi 1 kg de păstrăv? Scrie, pe spaţiul dat, rezolvarea problemei.​

Răspuns :

Răspuns:

3×7=21 , deci 3kg de macrou costa 21 de lei iar 1kg de pastrav =25 lei , in total 21+25=46

Rezolvare

7x3=21 lei

21+25=46 lei

R:46 lei