Răspuns :
2kg rosii…. 3kg cartofi…..16lei /x4
4kg rosii…. 2kg cartofi…..24lei /x2
………………………………………………..
8 kg rosii.. 12kg cartofi… 64lei
8kg rosii …4 kg cartofi… 48lei
………………………………………………
///////////…… 8kg cartofi… 16lei
1. Cat e un kg cartofi? 16:8 = 2 (lei)
2. Cat sunt 3 kg cartofi? 2x3= 6 lei
3 Cat sunt 2 kg rosii? 16-6 =10 lei
4 Cat e un kg rosii? 10:2 = 5 lei
Sper ca team ajutat!
4kg rosii…. 2kg cartofi…..24lei /x2
………………………………………………..
8 kg rosii.. 12kg cartofi… 64lei
8kg rosii …4 kg cartofi… 48lei
………………………………………………
///////////…… 8kg cartofi… 16lei
1. Cat e un kg cartofi? 16:8 = 2 (lei)
2. Cat sunt 3 kg cartofi? 2x3= 6 lei
3 Cat sunt 2 kg rosii? 16-6 =10 lei
4 Cat e un kg rosii? 10:2 = 5 lei
Sper ca team ajutat!
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!