Formulează problema ilustrata mai jos. Rezolva problema,respectând etapele metodei comparației

Răspuns:
Ana a cumpărat 2 ciocolate și 6 acadele plătind 34 de lei .Maria a cumpărat 2 ciocolate și 3 acadele de același fel ca ale Anei și a plătit 25 de lei .
Câți lei costă o ciocolată ? Dar o acadea ?
2 ciocolate.........6 acadele....... 34 lei
2 ciocolate........ 3 acadele....... 25 lei
_____________________________
________ ......... 3 acadele......9 lei
1 acadele = 9 : 3 = 3 lei
2 ciocolate........ 3 × 3 lei ........ 25 lei
2 ciocolate....... 9 lei ........ 25 lei
2 ciocolate = 25 - 9 = 16 lei
1 ciocolată = 16 : 2 = 8 lei
R: 8 lei o ciocolată
3 lei o acadea