Răspuns :
Răspuns: pepene = 56 lei
varza = 7 lei
Explicație pas cu pas:
folosim segmente ce reprezinta pretul fiecarui produs :
Pepene |----|----|----|----|----|---|----| 8 segmente
Varza |-----| <--------49 lei -----> 1 segment
daca 8 -1 = 7 segmente reprezinta 49 de lei, 1 segment = 49 :7 = 7 lei
Pepenele costa 8 segmente x 7 lei / segment = 56 lei
Varza costa 1 segment = 1 segment x 7 lei / segment = 7 lei
proba : pret pepene : pret varza = 56 : 7 = 8
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!