de sole De ziua lui, Daniel vrea să consume împreună cu cei 24 de colegi şi cu doamna învăţătoare prăjituri şi suc. Pentru aceasta părinții au cheltuit 208 lei. Află cât costă o prăjitură şi cât costă un suc, stiind că prăjitura este cu 2 lei mai scumpă decât sucul.
