👤

Dacă 6 kg de mere costa 9 lei, atunci 4 kg de mere de același tip costă? (va rog cu rezolvare nu doar răspunsu) ​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

ai pe

Vezi imaginea LONELY11

Răspuns:

6kg.......9 lei

4kg.......x lei

__________

6x=4•9

6x=36

x=36:6

x=6

cu plăcere