👤

3. Un negustor a amestecat 4 kg de pere, pe care le-ar vinde cu 8 lei/kg, cu 8 kg de pere, pe care le-ar vinde cu 14 lei/kg şi doreşte să le vândă la un preț care să-i aducă acelaşi câştig ca atunci când le-ar vinde separat. Preţul unui kilogram de pere amestecate este egal cu: b) 10 lei; a) 9 lei; c)12 lei; d) 13 lei. ​

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

dacă le-ar vinde separat, ar câștiga:

4 × 8 + 8 × 14 = 32 + 112 = 144 lei

în total sunt:

4 + 8 = 12 kg pere (amestecate)

prețul pe kilogram de pere amestecate:

144 : 12 = 12 lei

Răspuns:

4×8=32 lei

8×14=112lei

32 lei+112lei=144lei ar trebui sa încaseze dacă le vinde separat

4kg+8kg=12kg

144:12=12lei cu 12 lei trebuie sa vândă întreaga cantitate pentru a avea același castig