👤

Matei a cumpărat 6 caiete şi 3 rigle care au costat 15 lei, iar fratele său, 6 caiete si 5 rigle care au costat 17 lei. Știind că ei au cumpărat produse de acelaşi fel, află prețul unui caiet, respectiv al unei rigle. ​

Răspuns :

6 caiete...3 rigle...15 lei

6 caiete...5 rigle...17 lei

Care este prețul unui caiet,respectiv al unei rigle?

1.Cu câte rigle a cumpărat fratele lui Matei mai mult?

5-3=2

2.Cât au costat cele 2 rigle?

17-15=2

3.Cât a costat o riglă?

2:2=1

4.Cât au costat 5 rigle?

5×1=5

5.Cât au costat 6 caiete?

17-5=12

6.Cât a costat un caiet?

12:6=2

Verificare: 2×6+5×1=17

caiete=c

rigle=r

6c+3r=15

6c+5r=17

________-Scădem

/+2r=2

r=1

6c+3×1=15

6c+3=15

6c=12

c=2

Succes!