👤

. Dacă trei kg de portocale costă 12 lei atunci cinci kg de portocale costă:

Răspuns :

Răspuns:

5 kg de portocale costă 20 lei

Explicație pas cu pas:

Metoda 1: Regula de trei simplă

3 kg portocale .................. 12 lei

5 kg portocale ....................x

[tex]x = \frac{5*12}{3} = \frac{60}{3} = 20 lei[/tex]

Metoda 2: reducerea la unitate

3 kg = 12 lei  ⇒   [tex]1 kg = \frac{12}{3} = 4 lei[/tex]

5 kg costă 5 × 4 = 20 lei

Răspuns:

20 lei

Explicație pas cu pas:

1 kg = 12/3 = 4 lei

5 kg = 5 x 4 = 20 lei.