Răspuns :
Răspuns:
5 kg de portocale costă 20 lei
Explicație pas cu pas:
Metoda 1: Regula de trei simplă
3 kg portocale .................. 12 lei
5 kg portocale ....................x
[tex]x = \frac{5*12}{3} = \frac{60}{3} = 20 lei[/tex]
Metoda 2: reducerea la unitate
3 kg = 12 lei ⇒ [tex]1 kg = \frac{12}{3} = 4 lei[/tex]
5 kg costă 5 × 4 = 20 lei
Răspuns:
20 lei
Explicație pas cu pas:
1 kg = 12/3 = 4 lei
5 kg = 5 x 4 = 20 lei.
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!