1. Trei metrii de material textil costa 135 de lei. Cat ar costa 7 metrii din aceasi țesătură? 2. 7 kg de mere costa 35 de lei. Cat costa 5 kg din aceleasi mere? 3. Un tren parcurge o distanta de 220 km in 4 ore. Cu aceeasi viteza, cati km parcurge in 7 ore? 4. În 3 ore, intr-o piscina, au curs 1800 litrii de apa. Cati litrii curg in piscina in 7 ore? 5. Andrei, Marcel si Liviu cumpara prajituri cu nuca de la cofetarie: Andrei comanda 3, Marcel 4 si Liviu comandă 1. In total se platesc 48 de lei. Cat a platit fiecare baiat in parte? VA ROG URGENTTT IMI TREBUIE PENTRU MAINE!!! DAU COROANA!!!!!!!
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!