Domnul Ionescu a cumparat de la magazin 3,6 kg de mere, 2,4kg de portocale si un dovleac de 1,75 kg. Preturile acestora erau afisate la raft, asa cum se arata in imaginile de mai jos
Mere per kg 2,45 lei portocale per kg 3,65 lei dovleac per kg 0,80 lei
a) Cat a costat fiecare produs? b) Cat a platit in total domnul Ionescu pentru produsele cumparate daca le-a si ambalat intr-o punga de 0,35 lei?
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!