Răspuns :
Răspuns:
5 litri sirop.....................45 lei
7 l sirop........................x lei
x=(45*7):5
x=315:5
x=63lei
sau
aflam cat costa 1 litru
45:5=9lei
cat costa 7 litri?
7 x 9 =63 lei
Explicație pas cu pas:
Răspuns:63
Explicație pas cu pas:
5 litri=45 lei
?=7 litri
45:5=9(lei costă 1 litru de sirop)
9×7=63(lei costă 7 litri de sirop)
Succes!
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne vedem curând și nu uitați să ne adăugați la marcaje!